ІНКЛЮЗИВНА ФОТОЛАБОРАТОРІЯ

Експериментальна мистецька освітня програма, реалізована за підтримки УКФ. Ключовий фокус: Сенсорна фотографія, інклюзивність, освіта, доступність експозиції.

Інклюзивна фотолабораторія – довготривалий проект, який має на меті дослідити можливі мультисенсорні підходи до роботи з творами візуального мистецтва та створити умови для інтеграції людей з порушенням зору у процеси сучасної візуальної культури, з яких вони переважно виключені.

В рамках освітньої програми незрячі учасники і учасниці вивчають фотографію разом з професійними зрячими фотографами і фотографками. Заняття проходять в невеликих групах. Паралельно з вивченням основ фотографії, відбувається дослідження можливостей тактильних засобів для передачі візуального матеріалу.

Підсумковою подією першої сесії програми стала виставка робіт учасників та учасниць та презентація методології проекту у форматі інтерактивної інклюзивної експозиції в галереях Києва та Любліна. Всі бажаючі могли потрапити на екскурсію виставкою та дізнатися, як проходив процес навчання.

“Ідея проекту виникла після того, як ми побачили фотовиставку “Miasto, którego nie widać” (Місто, яке не побачити), кураторами якої були Магдалена Шубельска (Magdalena Szubielska), Рафал Ліс (Rafal Lis). Ми помітили, що люди з порушеннями зору не можуть ані побачити, ані відчути результатів своєї роботи на пласкій поверхні фотографії. Нам стало цікаво дослідити, як незрячі люди зможуть висловлювати свої почуття і міркування за допомогою фотографії, якщо зможуть свідомо використовувати це медіа та оцінювати результати власної творчості”

Деякі спостереження курсу були зафіксовані, трансформовані у поради і систематизовані у принципи навчання, і в результаті викладені в методичці, щоб кожен бажаючий міг використати їх в своїй діяльності.

Посібник з практичними рекомендаціями щодо проведення занять із сенсорної фоторгафії можна завантажити тут.

Партнери проекту та залучені спеціаліст/ки: Galeria Labirynt (Люблін, Польща), Мала Галерея Мистецького Арсеналу (Київ).

Авторки проекту: Марина Хрипун, Валерія Карпань,

Інклюзивний ЕDU CAMP

Освітня програма для культурних агентів/ок, реалізована спільно з УКФ та NAMU. Ключовий фокус: Інклюзивність, освіта, доступність експозиції, музей.

Метою Інклюзивного EDU CAMP є вирішення питання доступу людей з інвалідністю до культурних просторів через надання можливості працівникам/цям культурного сектору розширити свій досвід та інструменти для роботи з інклюзивністю в мистецтві. Учасниці/ки познайомились з діяльністю інноваційних організацій, які успішно втілюють принципи інклюзивності у своїй роботі, отримали можливість налагодити співпрацю та розробити практичні рекомендації для розвитку інклюзивного середовища, що дозволить художникам та аудиторії з інвалідністю повноцінно інтегруватися у сферу культури. Заключна подія дозволила запропонувати до обговорення робочу модель інклюзивного виставкового простору на прикладі діючої експозиції одного з музеїв України та представити універсальну методологію розробки інклюзивної виставки та стратегії співпраці з митцями з інвалідністю.

В результаті програми, учасниками/цями програми Інклюзивний EDU CAMP було створено прототип інклюзивної мистецької (музейної) експозиції, на базі якої було розроблено і видано брошуру практичних рекомендацій. Таким чином, комплексний освітній проект результував у програма, адаптована для практики в різних містах України для підвищення обізнаності спеціалісток/ів культурної сфери щодо підходів до адаптації локальних просторів і програм відповідно до вимог інклюзивності.

Фінальну подію було реалізовано у формі вистаки-презентації в приміщенні Літературно-меморіального музею-квартири імені П.Г.Тичини. Експериментальна експозиція, розроблена на базі робіт з колекції Національного художнього музею України, стала практичним втіленням знань і навичок, отриманих учасниками/цями програми і прототипом системи адаптації простору відповідно до вимог інклюзивності, який можна буде втілювати в інших культурних інституціях.

Посібник з практичними рекомендаціями для культурних агентів/ок можна завантажити тут.

З робочою групою під час практичної частини проекту співпрацювали українські і польські фахівці та фахівчині з розвитку інклюзивності у культурних пректах і музейних просторах, які мають досвід роботи з великими інституціями та аудиторіями, зокрема: Katarynka Foundation (Вроцлав, Польща),  ГО Відчуй, Sensorama, Літературно-меморіальний музей-квартира імені П.Г. ТичиниМузей в «Третя після опівночі / 03:00», Музей імені Богдана і Варвари Ханенків, Національний музей Тараса Шевченка.

Авторки проекту: Валерія Карпань, Марина Хрипун